STOP PAPIEROSOM!!! Pogadanka w ramach ogólnopolskiego programu pt "Czyste powietrze wokół nas"

Dorośli nie zdają sobie sprawy, że paląc narażają swoje dzieci na choroby związane
z nałogiem tytoniowym. Palenie przy dzieciach jest codziennością. Walka z nałogiem palenia papierosów jest bardzo trudna, trzeba więc uczynić wszystko co możliwe, aby przez odpowiednią profilaktykę ustrzec przed nimi dzieci.

W roku szkolnym 2015/2016 i 2016/2017 grupa dzieci ze świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego Czyste powietrze wokół nas, który jest jednym z narzędzi służących do realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Program ten skierowany jest nie tylko do dzieci ale również do ich rodziców i opiekunów, a jego głównym celem jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach,  w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Program realizowany był w grupie 7 – 8 latków, 9 – 10 latków na przełomie kwietnia
i maja. Grupy liczyły po 25 dzieci,  w sumie do programu przystąpiło 40 dzieci.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie dzieci i ich rodziców z założeniami programu Czyste powietrze wokół nas poprzez przeprowadzenie rozmów i pogadanek. Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:

• Wycieczka po okolicy,
  • Co i dlaczego dymi,
  • Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
  • Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
  • Jak unikać dymu papierosowego?

Poszczególne zajęcia skoncentrowane były na pobudzaniu różnych form aktywności dzieci przez spacery, rozmowy, pogadanki, zajęcia plastyczne, zabawy twórcze, tematyczne
i grupowe. Na zajęciach dzieci: zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, rysowały zaobserwowane źródła dymu, projektowały plakaty antytytoniowe,  własne znaczki „Nie pal przy mnie”, wymyślały hasła, zapoznały się z postacią Dinusia i przypomniały sobie jego piosenkę. W ramach programu  spotkaliśmy się ze szkolną pielęgniarką oraz z panią Martą z SANEPID-u które rozmawiała z nami  o szkodliwości palenia papierosów. Podczas wycieczki do Jednostki Straży Pożarnej dzieci uczestniczyły w spotkaniu ze strażakiem, który opowiadał o przyczynach powstawania pożarów, między innymi  o rzucaniu niedopałków. Na zakończenie dzieci rozdały materiały i informacje Rodzicom pt. Jesteśmy wrogami papierosów! Na zakończenie uczestnicy otrzymali kolorowanki i breloczki związane z programem. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach zajęć. W ramach realizacji zagadnień programu, został również zorganizowany kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów.

W wyniku tych zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.

Agnieszka Jaśczak

Niedziela, 2017-06-25