Klasy IVa i IVb w Górach Świętokrzyskich

W dniach 11-12 maja klasy IVa i IVb wraz z wychowawcami p. Dorotą Janiak i p. Barbarą Matusiak oraz z opiekunami p. Iwoną Łuczak oraz p. Dariuszem Piasecznym zwiedzały Góry Świętokrzyskie.

Uczniowie wyruszyli o 7:00 rano w drogę. Pierwszym punktem harmonogramu była Huta Szklana, skąd zaczęli wspinaczkę na Święty Krzyż. W czasie drogi na szczyt uczestnicy mogli podziwiać gołoborza i panoramę Gór Świętokrzyskich z tarasu widokowego. Łysa Góra znana jest w kraju z sabatu czarownic, jednak obecnie kojarzy się z religią chrześcijańską. Wybudowano tutaj klasztor, a górę nazwano Świętym Krzyżem od relikwii, które są tam przechowywane. Gospodarzami klasztoru byli na początku benedyktyni, którzy w ciszy gór przepisywali księgi. Obecnie znajduje się tam klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość podziwiać wystawę egzotycznych eksponatów przywiezionych przez Misjonarzy z całego świata. W klasztorze znajduje się też krypta Jeremiego Wiśniowieckiego, w której spoczywa jego mumia.

Z klasztoru do Nowej Słupi wiedzie tzw. Droga Królewska. Jest to dawna ścieżka pątnicza, którą od wieków wędrowali pielgrzymi do relikwii Świętego Krzyża. W Nowej Słupi uczniowie mogli zwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Region Gór Świętokrzyskich od dwóch tysiącleci był penetrowany przez górników i poszukiwaczy cennych kruszców. Wydobywano na tym obszarze rudy metali, m.in. żelazo. Pierwsze piece hutnicze, tzw. dymarki, w których wytapiano żelazo dymiły już tam setki lat temu. Kolejną atrakcją w Nowej Słupi były warsztaty archeologiczne. Oglądając ekspozycje zorganizowane przez miłośników archeologii, uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o codziennych czynnościach ludzi, którzy żyli tam przed wiekami. Było kowalstwo, garncarstwo, wikliniarstwo, mielenie mąki, ale prawdziwym hitem było rozpalanie ognia za pomocą zaostrzonego pala obracanego poprzez przeciąganie liny.

Po całym dniu spędzonym na świeżym powietrzu, wśród jodłowych lasów zmęczeni uczestnicy wycieczki udali się na zasłużoną obiadokolację i nocleg do Bocheńca.

Drugiego dnia, po śniadaniu wszyscy wyruszyli do Centrum Leonarda Da Vinci. Ten przypominający Centrum Nauki Kopernik obiekt popularyzuje naukę poprzez zabawę. Liczne stanowiska multimedialne dały uczniom możliwość zapoznania się z czynnościami życiowymi człowieka, a także z wynalazkami włoskiego mistrza.

Kolejnym punktem harmonogramu był Zamek Królewski w Chęcinach. Po krótkiej wspinaczce uczniowie mogli zwiedzić zamek dolny oraz basztę, z której rozciąga się piękny widok na Góry Świętokrzyskie. Po krótkiej sesji zdjęciowej z rekwizytami z epoki, tańcach dworskich oraz pokazowym wystrzale z armaty można było zwiedzić zamek górny wraz z kaplicą i skarbcem.

Z Chęcin wycieczka wyruszyła do Kielc. Tam uczniowie mogli podziwiać rezerwat przyrody Kadzielnia wraz z amfiteatrem. Kolejnym punktem harmonogramu było Muzeum Zabawek i Zabawy. Uczniowie podziwiali cenne zabawki z XVIII, XIX i XX wieku, szlagiery z epoki PRL, nagrodzone medalami modele statków i samolotów. Największą radość jednak sprawiły zabawajki, czyli zabawki ludowe, którymi można się było przez chwilkę pobawić. Po zwiedzeniu wystawy wszyscy uraczyli się pysznymi lodami.

To był już ostatni punkt harmonogramu. Po zjedzeniu obiadu w ośrodku w Bocheńcu uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli w drogę powrotną do domu, zabierając ze sobą pamiątki i piękne wspomnienia z Gór Świętokrzyskich.

Niedziela, 2017-06-25

Imieniny: Łucji, Witolda